SKAT na PC !

Download.

Powstało wiele programów dzięki którym można pograć w Skata z komputerem. Są również programy do grania on-line z wykorzystaniem Internetu. Ale uwaga: większość tych programów dostępna jest w języku niemieckim, chociaż bywają wersje angielskie. Dla nie obeznanych z językiem Goethego pocieszenie: trzeba znać parę słów kluczowych i można swobodnie rozgrywać partyjki ( krótki słownik).

Programy Skatowe są rozpowszechniane jako:

 1. Shareware - tj. program udostępniany bezpłatnie, przy czym po określonym przez autora próbnym okresie użytkowania należy uiścić opłatę; w okresie próbnym program jest najczęściej "okrojony", po uzyskaniu "klucza" od autora program staje się pełnowartościowym.
 2. Freeware, Public Domain - tj. pełnowartościowy program uzupełniany bezpłatnie, przy czym w przypadku Freeware nie wolno ingerować w kod źródłowy programu.
 3. Wersja Demo - tj. bezpłatna, reklamowa wersja "okrojona", w celu uzyskania pełnosprawnej wersji należy złożyć u autora zamówienie.
 4. Niektóre programy skatowe są niedostępne jako shareware lub demo. Po zamówieniu u autora, przesyłane są za zaliczeniem na adres zamawiającego. Jest to bardzo skuteczna obrona przeciw piratom :-)

Cena pełnosprawnego programu do grania w Skata to przeważnie 20 - 50 Euro. Szczegóły można znaleźć na odpowiednich stronach WWW.

UWAGA! Autor niniejszej witryny:

Wykaz niektórych adresów z których można ściągnąć programy Skatowe:


 1. NetSkat dla Windows z http://www.cutesoft.com  Jest to jeden z ciekawszych programów. Screenshot.
 2. Skat 3000 dla Windows z: http://www.createam.de Screenshot.
 3. Skat dla Windows albo MAC-a z: http://www.skat-spiel.de
 4. X-Skat ver. 4.0 (upgrade z 25.05.2004 r.) dla UNIXa (Linuksa) z: http://www.xskat.de/ lub z mojej strony: xskat-4.0.tar.gz (290 KB; zawiera poprawiony wygląd kart Screenshot).
  Do kompilacji będą potrzebne pakiety xutils-dev i libx11-dev (Debian, Ubuntu, Mint).
  Po rozpakowaniu archiwum wydajemy polecenia:
  ./configure
  make
  make install
  uruchamiamy pisząc w konsoli: xskat.
  Moim zdaniem najlepszy i w dodatku freeware!
  Na stronie
  http://www.xskat.de/xskat-cards.html można pobrać "more card images" - więcej wzorów kart.
  Wersje binarne (rpm, deb) nie zawierają poprawionego wyglądu kart.
  .

  Możesz też poszukać na własną rękę odwiedzając
  strony , należy wtedy szukać słów: download, programme itp.

SKAT  ON-LINE.

Polecam granie w skata on-line! Np. wchodzimy na  www.kurnik.pl . Następnie klikamy link: "skat", dokonujemy rejestracji, logujemy się, ukazuje nam się ekran. Wchodzimy do pokoju (tu: do "zawroty"), wybieramy stół przy którym jest wolne miejsce, naciskamy klawisz "wolne", ukazuje się aplet Java  , klikamy klawisz "usiądź" i jeżeli wszystko OK to jeszcze klawisz "start" i gramy na żywo!!!
Stosowana jest punktacja turniejowa, tj.:  dodatnie punkty za grę (ujemne przy przegraniu), 50 pkt. premii za wygraną grę oraz -50 pkt. za przegraną i wtedy dodatkowo po 40 pkt dla każdego z przeciwników za pokonanie solisty. Atrakcje duże.Niestety uprzywilejowani są posiadacze łącz stałych, modemowcom grożą wysokie rachunki telefoniczne.

Jeśli po wybraniu pokoju otwiera się nowe okno przeglądarki, ale po kilku minutach oczekiwania gra się nie uruchamia (okno pozostaje szare lub białe), to prawdopodobnie przeglądarka ma problemy z obsługą apletów w Javie.

Aby przeglądarka obsługiwała aplety, wymagane jest posiadanie oprogramowania o nazwie Java. Najnowszą wersję tego oprogramowania można pobrać na stronie o poniższym adresie:
http://www.java.com/en/download/manual.jsp
Aby pobrać Javę, kliknij na podanej stronie "download" w wierszu zawierającym nazwę twojego systemu operacyjnego (prawdopodobnie Windows); po pobraniu pliku uruchom go, aby dokonać instalacji; po udanej instalacji zamknij i uruchom na nowo przeglądarkę internetową.
W systemie Linux Mint - Java jest już zainstalowana, natomiast w Ubuntu musimy doinstalować pakiety sun-java ewentualnie pakiet: ubuntu-restricted-extras.

Kiedy już minie pierwsza radość grania zainteresuj się sposobami oceny graczy na "kurniku" tj . drabinką i rankingiem
W skrócie: 
O sile gracza decyduje ranking (im wyższa liczba tym gracz silniejszy), zaś drabinka mówi tylko o tym, że gracz dużo ostatnio grał i wygrywał dlatego wspiął się tak wysoko (im mniejsza liczba tym wyżej na drabince - na szczycie oczywiście jest 1). Wystarczy zrobić sobie parę dni przerwy i gwałtownie spada się wtedy na drabince, bo cały czas "przeskakują" inni wygrywający. Najbardziej "tasuje" się środek tabeli.
Natomiast ranking zmienia się tylko podczas wygrywania (przegrywania) partii - gdy zagram z mocniejszymi i wygram to ranking wzrośnie bardziej niż gdy wygram ze słabszymi. I odwrotnie, gdy wygram ze słabszymi to ranking poprawię nieznacznie, ale gdy słabsi mnie ograją to spadnie dość wyraźnie.
Teoretycznie ranking po jednej wygranej może wzrosnąć maksymalnie o 64 pkt (przy przegranej - zmaleć o 64 pkt.)

 

Powrót do strony głównej.